Národní park České Švýcarsko

V roce 2000 došlo k vyhlášení Národního parku České Švýcarsko. Jedinečný přírodní celek v pohraničí představuje pískovcové území, táhnoucí se od obce Jetřichovice, přes Brtníky až do německé Pirny. V národním parku můžete spatřit různorodé skalní útvary, strže, soutěsky, říčky, úzká údolí, potoky či stolové hory. Název vznikl díky švýcarským výtvarníkům, kteří se tady na konci osmnáctého století objevili. Malíř A. Zinng a rytec A. Graff milovali výlety do skal na pomezí Saska a krajina pískovců je naprosto uchvátila. Samozřejmě se to projevilo i v jejich tvorbě a lákali sem i přátele. Nechyběla ani vyjádření, že našli svůj druhý domov – Saské Švýcarsko, pro naší část se začalo používat označení České Švýcarsko. Národní park České Švýcarsko najdete ve východní polovině oblasti Labské pískovce o ploše 79 kilometrů čtverečních. Zahrnuje Jetřichovické a Děčínské stěny, Růžovskou vrchovinu a také čedičový Růžovský vrch.

Jetřichovické stěny ukazují svým návštěvníkům již po staletí pískovcové skály, které porůstají stromy, soutěsku říčky Křinice a Kyjovské údolí se záhadnými pozůstatky skalních hrádků. Nechybí ani skvělé vyhlídky – například Mariina skála. Symbolem národního parku je světově známá Pravčická brána s pískovcovým skalním mostem – největším v Evropě. Budou vás fascinovat i osamocené skalní věže (Malý a Velký Pravčický kužel). Za pozornost stojí i Malá Pravčická brána, nacházející se asi dva kilometry od Vysoké Lípy – vysoká je 2,3 m a široká 3,3 m. Ochrana parku se zaměřuje také na faunu a flóru, propaguje se návrat sokolů, bobrů a lososů do krajiny. Okolo tří stovek skalních věží zde mohou zdolávat horolezci. Národní park České Švýcarsko si rozhodně nenechte ujít, pocity z návštěvy ve vás budou dlouho žít.

 

Ubytování v Českém Švýcarsku

V Českém Švýcarsku rozhodně zůstaňte déle. Naplánovat si prodloužený víkend nebo dovolenou se určitě vyplatí řešit ubytování s delším časovým předstihem. Nabídka ubytování v Českém Švýcarsku je pestrá. Vybere si každý, ale právě pro své krásy je Českosaské Švýcarsko velmi žádanou destinací!