Obec Hřensko

Zajímavosti v Hřensku

Hledáte nejníže položenou českou obec? Potom se vydejte na sever Čech, kde najdete u hranic s Německem obec Hřensko. Proslavila ji hlavně turistika a blízké skvosty stvořené přírodou. Hřensko najdete ve skalním kaňonu nedaleko města Děčín a pohraniční obec německého Saska vešla ve známost v 19. a 20. století díky rozvoji turistiky. Obec se nachází u staré obchodní stezky Česká cesta. Vzniklo tady mnoho zajímavých hotelů a dalších služeb pro výletníky.

O Hřensku se poprvé prameny zmiňuji v 15. století, kdy tady stála krčma pro voraře. Původně bylo místem pro plaveckou a dřevařskou společnost a pro sklady. Od raného středověku byla známá jako obchodní středisko na Labi a zboží se tudy přepravovalo v obou směrech. Během 16. století se zde usidlovali další obyvatelé, živili se plavením a těžbou dřeva, vzniklo plno krčem, skladů zboží, rozvíjela se doprava a podloudnictví.

Hřensko však není jen známka úspěchu a rozvíjejícího se obchodu a turistiky, má za sebou i dost nepříjemných momentů. Díky své poloze se stalo terčem násilného vniknutí armád, nevyhlo se plenění, požárům, smrtelným epidemiím jako cholera a mor. Neustále se opakují záplavy a nebezpečnými se stávají i padající skály. Padání kusů skal není žádnou novinkou, již ve 14. století ohrozily bloky z kamene zdejší poklidný život – velká skála ohrozila dopravu lodí na řece, protože se zřítila do Labe. Během 19. a 20. století padají uvolněné kameny na domy, boří je a někdy jde o dokonalé štěstí. Ovšem již několik desítek let skály monitorují geologičtí odborníci, kolem stěn jsou napnuty ochranné sítě a uvolněné bloky se odstřelují včas. Samozřejmě riziko stále trvá.

Čím si vás může Hřensko získat? Stačí vědět, že se jedná o vstupní bránu do Čech a do Národního parku České Švýcarsko. Snadno se odtud dostanete k proslulé Pravčické bráně nebo k oblíbeným soutěskám na říčce Kamenice – k Edmundově a Divoké. Po projížďce na lodičkách se projděte po břehu a dejte si něco dobrého na zub. V klidu můžete posedět u řeky Labe, počkat třeba na loď, která vás odveze do Děčína nebo k německým sousedům.

A kde se ve Hřensku ubytovat?

Ubytovacích zařízení ve Hřensku je velká řada, od hotelů až po rodinné penziony a apartmány. Vyberte si z nabídky ubytování ve Hřensku a začněte s přípravou vaší dovolené.

Jak se dostanete do Hřenska?

Linkové autobusy:

  • Autobusy jezdí dle jízdního řádu na trati Děčín – Hřensko – Mezní louka – Jetřichovice – Chřibská – Doubice – Krásná Lípa

Vyhlídkový autobus v daných časech na trase:

  • Königstein – Bad Schandau – Hřensko – Hřensko, Pravčická brána – Mezní loukaKönigstein – Bad Schandau – Hřensko – Hřensko, Pravčická brána – Mezní louka – Mezná

Přívoz přes Labe:

  • Hřensko – Schöna – Hřensko dle daného jízdního řádu

1.4. – 30.9. od 8 do 22 hodin, 1.10. – 31.3. od 9 do 18 hodin

Dospělé osoby 20,- Kč, děti 6 – 14 let, pes, jízdní kolo: 10 Kč

Výletní osobní loď Poseidon provozuje Labská plavební společnost, s.r.o., jízdní řád najdete na
www.labskaplavebni.cz

Historie Hřenska

Historie Hřenska