Bastei

Bastei

Z vyhlídkové plošiny Bastei lze spatřit kamenný most Basteibrücke, údolí kolem řeky Labe, skalní město a také hrad Neurathen. Skály na Bastei se vytahují až do nadmořské výšky 305 metrů a celé prostředí kolem vyhlídky se stále více přizpůsobuje potřebám turistů.

Na Bastei za krásnými vyhlídkami

Saské Švýcarsko je plné úchvatných skal, skalních hradů, věží, mostů, strží a nádherných vyhlídek. Od 19. století se krajina upravuje pro potřeby mnoha turistů. Vypravit se můžete na vyhlídkovou plošinu Bastei. Z České republiky je to sem skutečně blízko – okolo patnácti kilometrů od hraničního přechodu Hřensko – Schmilka. Česká a německá strana byla v dřívější době zaplněna skalními hrady a hrádky a dokonce i v současnosti tady můžete objevit desítky pozůstatků z dávných dob, kdy tudy vedly obchodní cesty a kupci se přemisťovali se svým zbožím. Jednalo se ale i o dobu loupežníků, kteří neotáleli přepadávat.

Nad strží Mardertelle (Kuní jáma) postavili první most ze dřeva již v roce 1824, tímto se spojil skalní šelf Bastei, skály Steinschleuder a Neurathener Felsentor. Původní dřevěný most nahradil pískovcový v roce 1851, protože turisté sem rádi chodili a tak jim bylo vyhověno ve zlepšení dosažitelnosti přírodních krás. Pokud jde o velikost, na délku činí 76,5 m a tvoří ho sedm oblouků. Most má pod sebou čtyřicet metrů hlubokou propast.

V této oblasti najdete moderní horský hotel a také přírodní rezervaci Naturschutzgebiet Bastei. Od hlavního parkoviště to trvá k první vyhlídce asi deset minut. Samozřejmě musíte počítat se stoupáním po schodech. Vyhlídky vám však stojí za veškerou námahu – v dálce spatříte Lilienstein, Königstein, Pfaffenstein a Labe, kde se prohánějí lodě a parníky. Blízké skály nesou i zajímavá jména – Lokomotiva, Velká Husa, Pletený úl, Hlídač údolí. Pokud přejdete most, hned za ním se nachází vstup do hradu Neurathen, který vznikl ve 14. století. V současnosti si můžete z něho prohlédnout skalní bloky, vodní nádrž, středověký katapult a místnosti vytesané do skal. Rovněž zdejší prohlídka nabízí nálezy z vykopávek se středověkou keramikou apod. Prostorem se budete pohybovat po schodech, mostech a kovových žebřících.

 

Další zajímavosti v okolí

Napsat komentář