Pravčická brána

Pravčická brána

Největší skalní brána v Evropě Pravčická brána, se stala národní přírodní památkou už v roce 1963. Hlavní turistický cíl Českého Švýcarska má rozpětí oblouku 26,5 m, výšku otvoru 16 m a na šířku měří od sedmi do osmi metrů…

Největší skalní brána v Evropě

Plošinu na vrcholu najdete ve 21 metrech. Výstup k Pravčické bráně vám dá trochu zabrat, ale námaha z vás ihned opadne, až se rozhlédnete po krajině, co vám bude z výšky nadělena.

Na vlastní skalní most se nedostanete, protože je už od roku 1980 znepřístupněn, aby nedošlo k ohrožování přírodního úkazu davy sem přicházejících turistů. V roce 1982 se brána vyztužila speciální pryskyřicovou směsí, aby došlo ke zpomalení eroze. V přízemí zajděte do restaurace s původními malbami, v prvním patře se projděte po muzeu Národního parku České Švýcarsko. Legenda říká, že se blízko Pravčické brány kdysi skrýval poustevník Prebisch.

Pravčická brána se stala cílem výletů i mnoha slavných osobností, patřil k nim i známý spisovatel Hans Christian Andersen, který sem přijel v letech 1831 a 1851. Není pochyb, že ho místa značně inspirovala.

Kudy na Pravčickou bránu

Na Pravčickou bránu se můžete vydat ze dvou směrů – z Hřenska nebo Mezní Louky:

1. trasa z Hřenska: vydáte se po červené turistické značce podél silnice vedoucí na Mezní louku. Po cca 2 km u Třech pramenů odbočíte do lesa. Mírným stoupáním budete pokračovat až po cca 2,5 km dorazíte na Pravčickou bránu.
2. trasa z Mezní Louky: půjdete po červené turistické značce po Gabrielině stezce, která Vás dovede až na Pravčickou bránu. Trasa je dlouhá cca 6 km a povede vás členitým terénem pod vysokými skalami s úžasnými výhledy.

Parkování

Svá auta můžete zanechat na odstavných parkovištích v Hřensku nebo na Mezní Louce.

Tip na celodenní výlet

Vydejte se na pěší výlet okolím Hřenska po Naučné stezce přátelství známé též jako Naučná stezka přátelství ČSSR – NDR. Projdete se z Hřenska na Pravčickou bránu, dále na Mezní Louku a do soutěsek s kouzelnou jízdou lodičkách.  Celý okruh měří 16 km.

Možnosti ubytování

Prohlédněte si velkou nabídku možností ubytování v okolí Hřenska a Pravčické brány

Vstupné na Pravčickou bránu

  • Dospělá osoba – 75,-Kč/osoba (3,-Eur/osoba)
  • Děti 6 – 14let/ studenti a důchodci – 25,-Kč/osoba (1,-Eur/osoba)
  • Děti do 6. let – zdarma

Provozní doba Pravčické brány

  • duben – říjen: denně 10:00 – 18:00 hodin
  • listopad: pátek, sobota, neděle do 16:00 hodin.
  • prosinec – březen: pouze o víkendech do 14:00 hodin.

V případě nepříznivého počasí je zavřeno.

 

Další zajímavosti v okolí

Napsat komentář