Město Děčín

Město Děčín

Městem Děčín proudí řeka Labe a najdete tady mnoho kulturního a sportovního vyžití během celého roku. Pro turisty nechybí řada zajímavých akcí a také mnoho historických památek či přírodních úkazů…

Atrakce v Děčíně

Děti mohou zajít do zoologické zahrady Děčín, kam můžete vyjet autem na přilehlé parkoviště. V případě cesty pěšky, počítejte s výstupem vzhůru. ZOO Děčín vám nabízí mnoho zajímavých zvířat k vidění, především se zaměřuje na zvěř z našich lesů. Nepřijdete ale ani o exotické zvířectvo a ptactvo.

Mezi favority k obdivování patří medvědi grizzly, klokani, opice, papoušci nebo morčata a vlci. Oddělená expozice Rajské ostrovy je vzdálena asi 700 m od objektu a má čtyři části: korálový útes Réunion, mangrovové pobřeží Fidži, asijský tropický deštný prales Sulawesi a polopoušť karibských ostrovů Haiti. Jestliže zakončíte návštěvu zoo, můžete vyjít na Pastýřskou stěnu se zámečkem s restaurací a s překrásným výhledem na město a okolí. Podívejte se na nabídku ubytování v Děčíně a blízkém okolí.

Děčínský zámek si nemůžete nechat ujít

Dominantu města tvoří zámek a Růžová zahrada. Zahrada si vás získá nejen květy, ale i jedinečnou architekturou. Stavebník Maxmiliána hraběte Thun-Hohensteina vytvořil v sedmdesátých letech 17. století velkolepou barokní okrasnou zahradu. Pojmenování Růžová zahrada se vžil až koncem 19. století, kdy došlo k založení zdejšího rosaria. Zámecký zahradník Franz Josst mladší zde opečovával na dvě tisícovky růží, které se dokonce po celé habsburské monarchii proslavily. Nechyběla ani oranžérie a skleníky s tropickými a subtropickými rostlinami.

V západní části naleznete salu terrenu s původními nástěnnými malbami s námětem řecké mytologie z roku 1678. Průčelí z roku 1672 dominují tři vysoké arkády. Ostatní plochu klenby a stěn zabírá deset hlavně thunských znaků. Ve východní části spatříte Gloriet se dvěma patry, vyhlídkou a vstupem do kryté chodby přistavěné k severní zdi Dlouhé jízdy. Ozdobený je božstvy z mytologie.

Zámek Děčín se vypíná na skále nad soutokem řek Labe a Ploučnice a řadí se k nejstarším a také největším památkám na severu Čech. První barokní podoba zámku spadá do let 1667-1683, přičemž současný vzhled má původ na konci osmnáctého století. Na zámku se vystřídala celá řada majitelů – patřili k nim například císařský plukovník Kryštof Šimon, rytíři z Bünau, Jan Zikmund nebo Maxmilián Thun. Po roce 1785 se sídla ujal císařský generál Václav Josef Thun a pokračoval v započaté přestavbě. Na zámek se dostanete Dlouhou jízdou a během prohlídky vás čekají soukromé pokoje majitele, reprezetační místnosti, konírna s fontánou ve tvaru koně v průčelí, kaple. Na nádvoří se pořádají různé akce, festivaly, divadelní představení, koncerty (i v zámecké kapli) nebo trhy.

 

Další zajímavosti v okolí

Napsat komentář