Edmundova a Divoká soutěska

Edmundova a Divoká soutěska

Na řece Kamenici najdete hned několik soutěsek, nacházejících se blízko obce Hřensko. Dvě nejslavnější soutěsky se nazývají Divoká a Edmundova soutěska

Po proudu řeky Kamenice

Edmundova dříve nesla název Tichá. Srbskokamenická soutěska (dříve Ferdinandova) je hlubokým kaňonem mezi skalami z pískovce. Po břehu vede pěšinka, po níž se dostanete k Dolskému mlýnu. Do soutěsek se dlouhou dobu nikdo nemohl dostat, ale lidi lákalo poznávání pěkných míst. Proplouvat soutěskami až do Labe bylo lákavé a nejprve se to podařilo pěti odvážným chlapcům díky sázce.

Nejprve lodičky pluly od soutoku Kamenice k Dolskému mlýnu, ovšem vláčet lodě proti proudu zpět se provozovatelům nezamlouvalo a projížďky byly ukončeny. O trvalé zpřístupnění se postaral hrabě Edmund Clary-Aldringen. Povolaní dělníci stavěli lávky, mosty, zpevňovali břehy, budovali plovoucí chodníčky, vystříleli tunely a postavili i jez.

K prvnímu otevření dolní části soutěsky došlo v květnu 1890 a byla pojmenována po svém zakladateli – Edmundova. Zpřístupnění se střední část – Divoká soutěska dočkala až za osm let. Před válkou měla Edmundova soutěska v provozu čtrnáct loděk a Divoká sedm člunů. Během projížďky oběma soutěskami vás doslova pohltí krása skalních útvarů a strmých skal o výškách od padesáti do 150 m. Zajímavě tvarované skály se i nápaditě pojmenovaly – Strážce, Skalní rodina. Plavba Edmundovou soutěskou zabere dvacet minut a Divokou patnáct minut.

Edmundova soutěska:

  • Provozní doba 14.04. – 01.10. :  9 – 18 hodin – poslední loďka směr Mezná jede v 17:30, z Mezné směr Hřensko v 18:00 od 02.10. do 31.10. jsou odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr Hřensko 17:00 a směr mezná 16:30
  • Vstupné: dospělí 80 Kč, děti (3-15 let), důchodci, invalidé, pes s náhubkem 40 Kč
  • Kočárky se přepravují zadarmo, jízdní kola se nepřepravují

Divoká soutěska:

  • Provozní doba 14.04. – 01.10. : 9:00 – 17:00  – poslední lodička jede ze Hřenska směr Mezní Louka v 16:30, z Mezní  Louky směr Hřensko v 17:00 od 02.10. do 31.10. jsou pak odjezdové hodiny o jednu hodinu kratší tedy směr Hřensko 16:00 a směr Mezní Louka 15:30.
  • Vstupné: dospělí 60,- Kč, děti a důchodci 30,- Kč, pes s náhubkem zdarma, invalidé ZTP 30, – Kč
  • Kočárky se přepravují zadarmo, jízdní kola se nepřepravují

Kudy do Soutěsek ve Hřensku

Vstup do soutěsek je možný na čtyřech místech:

  1. ze Hřenska: půjdete proti proudu řeky Kamenice a po dvou kilometrech se dostanete k Tiché soutěsce.
  2. z Mezní Louky: po modré turistické značce dojdete ke Strži, budete pokračovat prudkým sestupem po žluté značce až dorazíte k Divoké soutěsce.
  3. z Mezné: zelená turistické vás povede prudkým sestupem na Mezní můstek. Odtud se vydáte po žluté k Edmundově soutěsce.
  4. z Růžové – Hájenky: vydáte se po zelené turistické značce na Mezní můstek, kde změníte zelenou značku za žlutou, po které dojdete k Edmundově soutěsce.

Tip na ubytování

Plánujete se v okolí Hřenska zdržet Déle? Máme pro Vás širokou nabídku ubytovacích zařízení. Hotely, penziony i ubytování v soukromí. Navštivte naše ubytování v Hřensku.

Tip na celodenní výlet

Vydejte se po Naučné stezce přátelství a užijte si celodenní pěší výlet nejzajímavěšími místy Českého Švýcarska. Naučná stezka Vás povede z Hřenska přes Tři prameny na Pravčickou bránu a Mezní Louku. Z Mezní louky pak sestoupíce do soutěsek a užijete si jízdu na pramicích po řece Kamenici.

Další zajímavosti v okolí

Napsat komentář